تبلیغات
Code center
صفحه نخست آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما
کلبهء ششم - راهکارهایی برای کاهش اضطراب دانش آموزان درروزهای امتحان

راهکارهایی برای کاهش اضطراب دانش آموزان درروزهای امتحان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : 
والدین به توانمندی دانش آموزان نگاه واقع بینانه داشته باشند

هر سال، خردادماه برای بسیاری از خانواده ها، فصل درگیر شدن با امتحانات است. دانش آموزان در این ماه نتیجه یک سال تحصیلی خود را طی مدت کوتاهی می بینند و حساسیت خانواده ها به تحصیلات فرزندان به اوج خود می رسد. مطالعه کتاب های درسی، بررسی برگه های امتحانی و مرورکردن جزوه های درسی فقط بخشی از کارهایی است که دانش آموزان انجام می دهند. دانش آموزان باید پاسخگوی توقعات خانواده، مربیان و معلمان باشند و آنها را راضی نگه دارند. البته استرس و اضطراب امتحانات را همه دانش آموزان تجربه می کنند اما شکی نیست که استرس و اضطراب تاثیر منفی بر عملکرد آنها حداقل در طول امتحانات دارد.در این مطلب به راهکارهایی برای رفع این اضطراب و استرس اشاره شده است که امیدواریم مفید واقع شود.
اوج حساسیت والدین

واقعیت این است که نتیجه پیگیری های والدین و عملکرد تحصیلی فرزندان در طول یک سال تحصیلی، در خردادماه آشکار می شود. استرس و اضطراب امتحانات خردادماه که امتحانات پایان سال تحصیلی محسوب می  شود، بیش از این که دغدغه دانش آموزان باشد، دغدغه والدین است. زیرا والدین اهداف خاصی را در تحصیل و کسب نمره فرزندان دنبال می کنند. بنابراین در فصل امتحانات برای گرفتن بهترین نتیجه حساسیت زیادی از خود نشان می دهند، غافل از این که کاهش حساسیت آنها نسبت به معدل و نمره تاثیر مثبتی بر عملکرد فرزندان خواهد گذاشت. این مسئله به میزان زیادی به کاهش استرس و اضطراب آنها برمی گردد. در واقع والدین برای رسیدن به هدف خود که عملکرد تحصیلی بهتر فرزند است، راه درستی را انتخاب نمی کنند.بهتر است والدین به جای دلسوزی های بی جا، توقعات بیش از حد و افزایش فشار و استرس تلاش کنند نسبت به توانایی های فرزند خود نگاهی واقع بینانه داشته باشند و نکاتی را مدنظر قرار دهند.
کاهش استرس، امکان پذیر است

امتحانات اول تا سوم ابتدایی آغاز شده است و از آن جا که امتحانات این ۳ پایه به صورت شفاهی انجام می شود، نگرانی والدین کمتر است.اما امتحانات چهارم ابتدایی تا پیش دانشگاهی از امروز تا ۲۷ خرداد ادامه دارد. واقعیت این است که سپری کردن ۲۷ روز امتحان برای بیشتر دانش آموزان بسیار سخت است و بیشتر آنها در ۱۰روز آخر امتحانات دچار خستگی مفرط می شوند. با این همه می توان راهکارهایی را برای سپری کردن این ایام و کاهش اضطراب و استرس دانش آموزان به والدین توصیه کرد. حامد سیامکی خبوشان کارشناس ارشد روان شناسی عمومی و مشاور تحصیلی با بیان این مقدمه به خراسان می گوید: بهتر است برای جلوگیری از خستگی، فراموشی و فشار مضاعف به دانش آموز، برنامه ریزی صحیح و اصولی درسی انجام شود. برای این کار باید صفحات کتاب های درسی در روزهای تعطیل تقسیم بندی شود و تقسیم بندی زمانی متعادل و متناسب برای دورکردن و مطالعه انجام شود. مطالعه کتاب ها و جزوه ها باید به نحوی انجام شود که پیش خوانی، دقیق خوانی و مرور را شامل شود و تهیه و حل نمونه سوالات امتحانی در ۲سال اخیر و حتی نمونه سوالات امتحانی دبیران مربوطه در سال تحصیلی جاری هم به یادگیری بهتر نکات مهم کتاب های درسی کمک می کند.
فقط ۱۰ساعت مطالعه

میزان مطالعه دانش آموز نباید از ۱۰ساعت در طول شبانه روز بیشتر شود؛ در غیر این صورت دانش آموز مجبور می شود از زمان استراحت و خواب شبانه خود کم کند. والدین باید در طول مدت امتحانات ساعات و لحظاتی را به استراحت و تفریح فرزند خود اختصاص دهند. این امر باعث تشویق و تخلیه هیجانی وی می شود و به او کمک می کند در طول ایام طولانی امتحانات کمتر دچار خستگی شود. در این ایام بهتر است تنش و دغدغه در محیط منزل به حداقل برسد تا فرزندان بتوانند با آرامش به مطالعه دروس بپردازند. همچنین محدودکردن روابط خانوادگی و پرهیز از حضور در میهمانی های شبانه یا برگزاری میهمانی های طولانی مدت به دانش آموزان کمک می کند ایام امتحانات را بهتر سپری کنند.
تدریس خصوصی ممنوع

گاهی والدین از دبیران به عنوان دبیر رفع اشکال استفاده می کنند که این کار مفید است به شرط این که ضرورت داشته باشد و صرفا برای کسب بالاترین نمره یا اهداف نادرست دیگری نباشد. در این ایام استفاده از دبیر برای تدریس خصوصی هم توصیه نمی شود زیرا کارایی چندانی ندارد و آموزش تزریقی در فصل امتحانات نمی تواند نتیجه مثبتی در برداشته باشد. این کار در نهایت ممکن است به کسب نمره غیرواقعی منجر شود و از نظر ما مشاوران تحصیلی مردود است.
تنظیم ساعت خواب

سیامکی خبوشان با اشاره به این که گاهی دانش آموزان به هنگام امتحانات از ساعت خواب شبانه خود کم می کنند، تاکید می کند: این کاربر فرآیند یادگیری و به خاطرسپردن دروس تاثیر منفی می گذارد. والدین باید در تنظیم ساعت خواب فرزندانشان حساسیت به خرج دهند. از سوی دیگر برخی والدین در طول فصل امتحانات سعی می کنند ریتم مطالعه فرزند خود را تغییر دهند در صورتی که این کار در این ایام باعث می شود فشار مضاعفی به دانش آموزان وارد شود.

مثلا اگر دانش آموزی فقط باید با صدای بلند یا در حال راه رفتن درس بخواند، والدین اجازه دهند همین کار را بکند و تغییر این الگوی نادرست را به زمان دیگری مثل پایان امتحانات یا ابتدای سال تحصیلی بعدی موکول کنند. همکاری والدین در طرح پرسش و پاسخ و رفع اشکال هم در موارد زیادی کمک کننده است. والدین سعی کنند برگه های امتحانی را با دانش آموز بررسی کنند. درباره مهم ترین نکات درسی با وی گفت وگو کنند و به شیوه مطالعه وی جهت دهند بدون این که لحن سرزنش گونه، تحقیرآمیز و یا تهدیدکننده ای داشته باشند و در صورت کوتاهی دانش آموز، باید و نباید را کنار بگذارند.

حضور به موقع در جلسه امتحان هم یک اصل اساسی است دانش آموز باید به موقع در جلسه حاضر شود زیرا زودتر یا دیرتر حاضر شدن در جلسه باعث افزایش استرس و اضطراب وی می شود.

دقت به سوالات امتحانی

بهتر است دانش آموزان ۲ساعت قبل از شروع امتحان کتاب ها را کنار بگذارند و به محفوظاتی که دارند بسنده کنند. اگر امتحانشان صبح زود است، ۲ساعت زودتر بیدار شدن از خواب که قطعا در برنامه روزانه آنها نیست، به کاهش کیفیت حضور آنها در جلسه امتحان منجر می شود. دانش آموزان باید سعی کنند به تمام سوالات پاسخ دهند و سوالات را کامل بخوانند تا دقیقا بفهمند در سوال چه چیزی از آنها خواسته شده است. در بسیاری از مواقع عجله دانش آموز باعث می شود که وی سوالات را کامل نخواند، به افعال دقت نکند یا بخشی از سوال را جا بیندازد.سیامکی با بیان این که بهتر است دانش آموز را تشویق کنیم که به تمام سوالات پاسخ دهد، می گوید: بهتر است از وی بخواهیم به جای خالی گذاشتن برگه پاسخ، ذهنیت خود را بنویسد. ممکن است این ذهنیت به پاسخ نزدیک باشد و نمره بگیرد. همچنین به والدین توصیه می کنیم به استحمام و پوشش مناسب در جلسه امتحان بچه ها دقت کنند. لباس بهتر است راحت و خنک باشد زیرا عرق کردن باعث افزایش اضطراب و استرس می شود. همچنین تغذیه مناسب هم بسیار مهم است. بهتر است بچه ها در این فصل از غذاها و تنقلات خانگی استفاده کنند. به عبارتی باید از احتمال بروز هرگونه مسمومیت و بیماری بچه ها در این دوره تا حد ممکن جلوگیری کرده تا عملکرد تحصیلی شان تحت تاثیر بیماری قرار نگیرد و هنگام بازی و رفت و آمد مراقبت بیشتری از خود داشته باشند تا با حادثه یا اتفاق غیرمترقبه ای مثل شکستگی یا امثال آن روبه رو نشوند.
اهمیت نیمه دوم کتاب ها

این نکته را باید خاطرنشان کرد که در امتحانات پایان سال، ۵۰درصد سوالات از نیمه دوم کتاب های درسی گرفته می شود.بنابراین بهتر است وقت و انرژی خود را بیشتر روی نیمه دوم کتاب ها بگذارند. نیمه اول کتاب ها به دلیل برگزاری امتحان در طول سال تحصیلی برای بچه ها آشناتر است. بنابراین از آنها بخواهید روی نیمه دوم کتاب درسی خود تمرکز کنند.

فرهنگ چانه زنی در کسب نمره

بسیاری از والدین متاسفانه همان طور که به هنگام خرید چانه می زنند، برای کسب نمره بالاتر با معلم چانه زنی می کنند این فرهنگ نادرست که متاسفانه رواج هم دارد، باعث می شود تلاش و کوشش دانش آموز در سایه قرار بگیرد و نتیجه تلاش وی در مکالمه بین معلم و والدین تعیین شود. در چنین شرایطی والدین بیش از آن که به فرآیند یادگیری دانش آموز دقت و آن را تحسین کنند، دنبال اهدافی مثل کسب نمره های بالا یا معدل بالا هستند.بعضی از والدین نمرات پایین را عار می دانند و برخی به دنبال دریافت پاداش و تشویق دریافتی از سوی ادارات خود برای شاگرد اول شدن فرزندشان هستند. متاسفانه برخی نیز به دنبال این هستند که بچه ها را در مراکز خاصی ثبت نام کنند و به این ترتیب خانواده اضطراب زیادی را در فصل امتحانات به دانش آموز منتقل می کند و ممکن است از تحقیر، سرزنش و تهدید استفاده کند تا به هدف خود برسد.

عظیمی مروی
آرشیو مطالب
مطالب مفید
پیوند های روزانه
........
..........
گالری تصاویر 91-92
----
------